Révkomáromban jártunk
2012. évi első Négy Égtáj programunk során ismét az időjárás kegyeltjei voltunk. Az első igazi tavaszi hétvégén indulhattunk útnak, és a nap végén szikrázó napsütésben ismerkedhettünk Révkomárom nevezetességeivel.
Mérföldkőhöz érkeztünk megint a MÍT rendezvényeit, hagyományait illetően. Az olasz grafológus kollégákkal teremtett kapcsolat óta, első ízben került sor olyan rendezvényre, amikor átléptük az ország határait.
A Négy Égtáj program immár határainkon túlra is eljutott társszervezetünk, a közelmúltban alakult Szlovákiai Magyar Grafológusok Szövetsége és a MÍT közös szakmai napján.
Komáromban találkoztunk a fogadásunkra érkező elnök asszonnyal és társaival, akik átvezették autós karavánunkat a híd túlsó oldalán található kis utca bejáratához. A többiek egy gyönyörűen felújított ház egyik irodává alakított lakásában vártak minket nagy szeretettel. Süteménnyel, kávéval, üdítővel kínáltak bennünket.
A házigazdák részéről Malkowski Emőke, a SzMGSz alelnöke üdvözölte a megjelenteket, majd Pálmai Anna, a MÍT elnöke köszöntötte a még nem egészen egyéves szövetség lelkes csapatát. A szervezet annyira fiatal még, hogy a rendezvény egyik fontos mozzanataként, most adták át első alkalommal az elkészült tagsági igazolványokat a jelen lévő tagoknak.
Az ünnepélyes pillanatok után Hornyák Ottília, a SzMGSz elnöke „Így írtok ti – így írunk mi” című előadásában mutatta be a grafológia legnevesebb magyar illetve szlovák képviselőit, valamint összehasonlíthattuk a két nyelv legfontosabb írásjellemzőit is.
Pálmai Anna, a MÍT elnöke „Az együvé tartozás igényének jelei a grafológiában” címmel arról beszélt, hogy milyen nagy jelentősége van a kapcsolatoknak, az összefogásnak akár a magánemberek, akár a grafológusok, akár az írással foglalkozó szakemberek között, különösen, ha még határokon is átível ez a kapcsolat.
A szünetben élénk beszélgetés alakultak ki a kisebb-nagyobb csoportokban szakmáról, szokásokról, lehetőségekről, tapasztalatokról, és még ki tudja mi mindenről, miközben új barátságok szövődtek a két társaság tagjai között.
A szakmai rész végén még egy előadásnak lehettünk részesei. Androsics Nóra MÍT-tagunk „Stressz a társadalmak működésében és a magánemberek hétköznapjaiban” címmel tartott előadásában megismerhettük a stressz legfontosabb ismérveit, majd a téma legnagyobb kutatója, Selye János meglátásait, kutatásának eredményeit. Végül egy kézzel írt képeslapot is bemutatott, melyen kedvünkre elemezgethettük a stresszkutatás atyjának kézírását is.
Vendéglátóinktól az e-mail címek kölcsönös cseréi után búcsúztunk, de mielőtt hazafelé indultunk volna, még a város központja felé vettük az irányt. Kellemes, melengető napsütésben sétáltunk végig az utcákon, míg elérkeztünk egy mesés helyre, az Európa udvarra (Nádvorie Európy). Ez a különleges építészeti alkotás a komáromi Európa Műterem építészeinek alkotása. A 6.500 m² kiterjedésű téren az épületek stilizált formában 45 európai ország építészetét mutatják be. ( https://www.panoramio.com/photo/58006307)
Végül kissé fáradtan, de nagyszerű élményekkel csordulásig telve, vidáman autóztunk hazafelé.